Evropská energetika

Aktualizováno: 9. 12. 2021

Dneska se podíváme na tři akcie z oboru energetiky = ČEZ, EDF A ENGIE


Společnost ČEZ je moje akcie číslo 1 na pražské burze cenných papírů. Tenhle z velké části státní podnik má pod sebou 2 jaderné elektrárny, zásobuje svojí elektřinou jak Čechy tak okolní Evropany. Navíc drží distribuci pro většinu domácností v Čechách a je i dodavatelskou společností. ČEZ má dobré srdce a každý rok jdou na podporu volnočasových aktivit miliony korun. www.nadacecez.cz

Je to správná státní firma, jejich energetické produkty jsou nejlevnější z velkých dodavatelů, smlouvy jsou tvořené za dobrých podmínek. Firma je otevřena spolupráci na fotovoltaice nebo tepelným čerpadlům. Navíc za Vás dokáží bez problémů vyřešit dotace na obnovitelné zdroje energie.

Pravdou je že ČEZ čekají rozsáhlé investice v oblasti výroby energií, když se podíváme na evropský zákaz spalování uhlí. Je potřeba budovat víc a víc zdrojů obnovitelných a ekologických. Dále jsou to určitě investice v distribuci, přechodu na digitálních technologií.

V rámci trendu elektromobility začne růst spotřeba elektrické energie, čehož dokáže ČEZ úspěšně využít a to i do zahraničí kam elektřinu prodává. ČEZ jede bomby i na východ od nás a to jest také důležité!

Velikou výhodou investování do akcií v sektoru energetiky jsou dividendy. Jak ČEZ tak EDF jsou z většiny vlastněné příslušným státem, ENGIE jen z 24%. A proto předpokládám že by nemělo dojít ke snižování dividend pod 6% ročně.

Roční dividenda - průměr za 3roky = 5,7%

Roční dividenda - průměr za 6let = 6,32%

Kapitalizace = 15,723 miliard €

Roční výroba elektřiny = 62TWh

Počet zaměstnanců = cca 32 000 lidí


Evropská jednička - Électricité de France

Největším výrobcem elektrické energie v Evropě je právě tento francouzský gigant. Energie EDF.U je z 97% bez emisní. No hlavní důvod bude v tom, že firma má pod sebou 19 jaderných elektráren. Brutální co? Francouzská vláda pár let zpátky postrašila akcionáře, protože chtěla zavřít většinu elektráren. Nakonec se tohle rozhodnutí dosti posunulo a proběhlo pár rekonstrukcí, faktem je že Evropa bez elektráren EDF.U nemůže fungovat. Dnes už se ovšem mluví spíše o tom že budou reaktory přibývat. EDF ročně vyrobí 502TWh elektřiny, ČEZ pro porovnání 62TWh. EDF stejně jako ČEZ stojí za výrobou, distribucí a i následným prodejem.

Z těchto tří společností je největší, to na čem záleží je, jestli stále vidíme potenciál v jaderné energii nebo se jí chceme vzdát, protože v ten moment EDF už nebude jedničkou. Na druhou stranu mají obrovské množství prostředků a za celou dobu svého fungování skoupili už velké množství firem. Skupina EDF dává spoustu peněz do vývoje dalších energetických zdrojů a to může být velká příležitost, protože v momentě, že se jim to podaří a objevit něco opravdu revolučního, tak se hodnota společnosti vesmírně zvedne.

Důvod proč investuji do EDF je právě v obrovské energetické síla, takové množství TWh vám do klína úplně nespadne. Činnost společnosti každopádně nezávisí jen na výrobě elektrické energie.

Energetika je bezpochyby tématem budoucnosti, to jakým směrem se bude ubývat, už je samozřejmě otázka.

Roční dividenda průměr za 3roky = 5,26%

Roční dividenda průměr za 6let = 8,73%

Kapitalizace = 39,619 miliard €

Roční výroba elektřiny = 502TWh

Počet zaměstnanců = cca 165 000 lidí


ENGIE - znovu Francie

Poslední z trojky je tenhle francouzský šéfis, který na trh přišel daleko později než EDF, společnost byla založena v roce 2008 a nyní se soustředí na co nejrychlejší přechod k výrobě energií z obnovitelných zdrojů, jejich projekty jsou velmi inspirativní pro spoustu dalších energetických firem. Je druhou největší firmou v Evropě a dodává elektřinu do 27. zemí v Evropě a 48. zemí světa.

ENGIE má v rukách největší distributorskou síť na zemní plyn v Evropě a druhou největší přepravní síť pro zemní plyn. Společnost se také hodně soustředí na výrobu zelených plynů.

ENGIE spravuje dvě jaderné elektrárny. V únoru 2019 ENGIE oznámila definitivní ukončení všech uhelných aktivit. ENGIE v současnosti staví jadernou elektrárnu v hodnotě 15,8 miliardy dolarů v Sinopu ​​v Turecku.

Ta jejich činnost s plynem mě hodně baví, stejně tak jejich tisíce větráků u francouzského moře. Společnost je státem vlastněná pouze ze 24% oprati ČEZU 70% a EDF 83%, takže je jasné že energie jsou prostě státní byznys, ale pokud člověk víc věří korporátům, tak ho tenhle fakt může hodně zaujmout.

Roční dividenda průměr za 3roky = 2,9%

Roční dividenda průměr za 6let = 8,2%

Kapitalizace = 31,404 miliard €

Roční výroba elektřiny = 400TWh

Počet zaměstnanců = cca 170 000 lidí


Všichni tři si zaslouží daleko víc řádků a daleko více myšlenek, energetika je pro mě milé téma, protože v něm nelze pochybovat o nutnosti existence, protože to je prostě fakt. Akcie těchto firem jsou svým způsobem konzervativní, jaké zhodnocení se u nich dá očekávat je otázkou, jelikož je to evropský trh, který nemá to štěstí být v neustále narůstající bublině a jejich cena se hodně odvíjí od vyplacených dividend...

Odběr elektřiny bude růst a pokud jí chceme zelenou, tak bude dražší, jak už nám trh ukázal.

Pokud se těmto firmám chcete věnovat, tak hurá do toho, nebudete litovat, teda pokud si nepřestřelíte očekávání. Kterou si ale vybrat? No to už je otázka, ale co třeba ČEZ. Já mám rád, když moji dlouhodobou investici můžu nějak osobně využívat, takže hurá zavolat do ČEZU, nechat si od nich dodávat elektřinu a plyn, nakoupit akcie a najednou Vám doma topí a svítí Vaše firma ;-). Nebo věříte ve velko-odběr? Tak kupte EDF, těžko jim někdo dokáže konkurovat, reaktory budou přibývat a dohnat je v množství vyrobené elektřiny, nebude vůbec snadné. Nebo jste za EKOLOGII, tak kupte ENGIE a sledujte jejich zajímavé energetické projekty.

Akcie EDF a ENGIE jsou dostupné jak v CFD formě s pákou 1:10 tak ve formě reálných akcií v nabídce NAGA Trader a NAGA Pay. Účet si můžete založit tady!


Akcie ČEZu ovšem v nabídce NAGY chybí, protože nemají křeslo na pražské burze. Nezoufejte, hledali jsme alternativní řešení na investice do akcií z naší republiky a nejjednodušší formou s nízkými poplatky je DEGIRO. Takže pokud chcete nakoupit ČEZ můžete využít tenhle odkaz, můžete snadno založit účet a nakoupit reálné akcie na pražské burze. Když si založíte účet přes náš odkaz, stáváte se součástí VIP KLUBU GC-I. Ale pozor, investování zahrnuje riziko ztráty kapitálu! Všechny investice které provádíte jsou na Vaší odpovědnost!


Pokud by Vás zajímali další targety z mého watchlistu, koukněte na profil tady na blogu. Nově jsme také zprovoznili fórum!

Děkuji za pozornost a přeji příjemnou a efektivní správu financí!

Chcete znát můj názor na ideální nákupní cenu? Zajímá Vás s jakým zhodnocením počítám? Zavolejte nebo napište email a můžeme si to představit!

47 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše