Další IPO Airbnb? Ano! Ale pro auta. Turo

Aktualizováno: 3. 2.

Její byznys je velmi jednoduchý. Zprostředkování místa trhu (jednoduché aplikace), kde se setkává vypůjčovatel a zájemce. Vypůjčovatel můžete být i Vy jako osoba a tak si vytvořit vedlejší příjem zapůjčením Vašeho vozidla na den, týden, měsíc nebo to může být i firma s celou flotilou aut, která bude vydělávat miliony. Majitelé vozů mohou tedy genrovat vedlejší zajímavý zisk a Turo si žádá provize za poskytovaní místa trhu.Podle zprávy o průzkumu trhu z roku 2021, kterou vypracovala společnost Prescient & Strategic Intelligence, činil celosvětový trh peer-to-peer sdílení automobilů v roce 2020 odhadem 1 miliardu dolarů a do roku 2030 by měl dosáhnout 7,2 miliardy dolarů.


Mladší generace stále více a více pohlíží na dopravu jako na službu spíše než jako na věc. Postupně se lidstvo přesouvá z konceptu osobního vlastnictví aut na určitou formu sdílení aut. A poptávka po sdílení aut neboli carsharingu stále roste, a to nejen mezi turisty, ale také mezi místními obyvateli. Hlavními hnacími silami tohoto očekávaného růstu jsou nižší náklady a vyšší faktor pohodlí. Také zhoršující se přetížení městských silnic a obavy o životní prostředí vedou mladší demografické skupiny k hledání alternativ.


A kdo za tím nápadem stojí?


Založil ji v roce 2009 Shelby Clarke. Aktuálně v čele vedení stojí generální ředitel Andre Haddad, který ve firmě působí od září 2011 a dříve byl generálním ředitelem společnosti Shopping.com Ltd. Společnost plánuje rozšířit svou flotilu až na 1,5 miliardy vozů a nabídnout zákazníkům možnost přihlásit se ke službě sdílení aut kdekoli na světě. Tudíž vize by byla!

A jak je na tom firma finančně?


Turo v roce 2020 vygeneroval čisté výnosy v hodnotě 149,9 milionů USD, o 6 % více oproti stejnému období v roce 2019. Čistá ztráta byla v roce 2020 97,1 milionů USD ve srovnání s 98,6 miliony USD v roce 2019. Za prvních devět měsíců roku 2021 společnost vygenerovala čistý výnos ve výši 330,5 milionů USD, což je o 207 % více oproti stejnému období v roce 2020, a čistá ztráta byla 129,3 milionů USD v porovnání s 51,7 miliony USD za stejné období v roce 2020.

Podle údajů společnosti Turo v prospektu S1 pro Komisi pro cenné papíry (SEC) se její příjmy za devět měsíců do 30. září ve srovnání s předchozím rokem více než ztrojnásobily. Za toto období loňského roku měla společnost Turo čistou ztrátu 129 milionů USD při čistých příjmech 330 milionů USD, zatímco za prvních devět měsíců roku 2020 měla ztrátu 52 milionů USD při příjmech 108 milionů USD.


Nedávné finanční výsledky společnosti dle informací z prospektu S1 pro Komisi pro cenné papíry (SEC) lze shrnout následovně:


Silný růst hlavních příjmů do 3. čtvrtletí 2021

Podobná trajektorie růstu hrubého zisku a hrubé marže

Přechod k provoznímu ziskuJak je na tom s konkurencí ?


Vzhledem, že nám nedávno vyhlásila bankrot celosvětová autopůjčovna Hertz, která měla pobočky po celém světe, je zde velká díra na trhu, tedy doslova kráter.

Jejím největším konkurentem je zatím Getaround Inc.


+ a -


Tržní příležitosti na celosvětovém trhu peer-to-peer sdílení automobilů jsou velké a očekává se, že v nadcházejících letech porostou vysokým tempem, takže firma se těší velmi silné dynamice růstu odvětví ve svůj prospěch. Každopádně nezapomeňte, že minulé výsledky nejsou spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků.


Jedním z mínusů jsou momentální výluky během pandemie, rostoucí ceny pohonných hmot (což může do budoucna řešit elektromobil)


Web společnosti: https://turo.com

Jak se tedy dostat k primárním akciím před vstupem?

Jednoduše mít připravený obchodní učet zde. A zde nakoupit akcie.

Král finanční jungle


GC-i

32 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše