Sezóna hospodářských výsledků: Co přinese tento týden?

Aktualizováno: 2. 2.

Dobré pondělní ráno,

tak jsem tu znovu a to s tím, co akciový trh čeká a nemine.

Nejdřív si pojďme shrnout týden předchozí. Ve čtvrtek jsem zmiňoval firmy zklamání a to konkrétně FB, LOGITECH, VISA, ROBINHOOD, TWITTER.

Nakonec dokázal Facebook, teda Meta Platforms, překvapit. Investoři při malém poklesu ceny akcií viděli příležitost a hodnota se téměř vrátila zpět. Líbí se Vám nové jméno společnosti? Mark Zuckerberg se stále drží své vesmírné vize o sociálních sítích a změna názvu společnosti tomu má napomoci. Jsem zvědavý, co se kolem METY bude dít. Zuckerberg má velké plány a bude potřebovat podpora investorů, tak uvidíme, jestli si jí dokáže obstarat. Co třeba split?

LOGITECH $LOGI - Nemá úplně zajímavé plány, a proto jejich akcie pokračovaly v propadu.

VISA $V - Pokles akcií tohohle technologického giganta zaujal určitě miliony investorů. Před výsledková cena 232$ za kus k dnešním 212$ je určitě hodná nějaké té spekulace nebo dlouhodobé investice. VISA je dividendovým titulem, který vrátil v roce 2020 svým investorům 2,62% z ceny akcií. Za každý kvartál to bylo 30 centů na jednu drženou akcii a pro letošní rok to bylo centů 32. Tedy až na tu poslední, která bude mít finální datum 10.11. a splatnost na 7.12., ta už bude 37,5 centu. Je vidět, že VISA víc věří s penězi sobě, než investorům, protože v poměru růstu zisku je to malý nárůst dividend. Má ještě VISA kam stoupat? Však i NAGA bude rozdávat klientům jejich platební karty!

ROBINHOOD $HOOD- Moc velké očekávání firmy, špatné výsledky, to je to, co žene akcie stále níž.

TWITTER $TWTR - Tak ten s žádnou peckou jako konkurence META nepřišel a jejich akcie jsou proto stále ve výprodeji.

AMD, ALPHABET(Google), SPOTIFY, COCA-COLA, MCDONALD - Tahle silná pětka si dál užívá svou vlnu dobrých výsledků. Co tenhle týden? Že by někdo čekal na slevu a přelil prachy z propadlíků do něčeho zajímavějšího? Prodat Apple a koupit Google, existují vůbec lidé, kteří jsou toho schopni?

Tak ve čtvrtek jsem měl nějaké teorie, psal jsem o CATERPILLAR $CAT a tvrdil jsem, že výsledky překvapí, bylo tomu tak. Výsledky byly dobré a vize trošku slabší, akcie byly za dobrou cenu a po tom, co firma vykázala pozitivní výsledek, šla jejich cena vzhůru a to z 196,50$ na 205,50$.


Tady můžete vidět poslední rok vykazování hospodářských výsledků, prázdná pole jsou odhady firem a to kvartál předtím, zelené tečky jsou skutečnost. Tohle najdete u skoro každé firmy na Yahoo finance. CATERPILLAR je dividendový titul, jejich přehled zase snadno najdete na webu investing.com/equities/caterpillar-dividends.


MASTERCARD $MA - Tak ten se vezl na stejné vlně jako VISA, čím to asi bude, že by se ten svět docela podobal?


APPLE $AAPL - Výsledky očekávání nepředčily, ale firmě se to podařilo v létě odhadnout docela dobře. Investoři tomuhle gigantovi věří a cena se vrací nahoru zpět. Konec obchodního čtvrtka (výsledky odhalovali po zavření trhů ve čtvrtek) uzavřel Apple na 152,50$, akcie poslaly S&P500 z maxima dolů a začátkem pátka se obchodovaly kolem 147$, na short to docela šlo, ale čekal jsem víc. Jak jsem psal, důvěra tam je a akcie se vrátily skoro ke 150$. Apple je také dividendový titul, tak koukněte na investing, jaké dividendy pro investory nabízí.


AMAZON $AMZN - Tak ten to nedal, výsledky pod očekáváním. Jak jsem psal ve čtvrtek, léto je pro e-shopy nic moc období a AMAZON si u minulého vykazování výsledků věřil až moc. Jejich akcie jdou dolů a to možná i díky odhadu na čtvrtý kvartál, je slabý a to nás čekají Vánoce. Mysleme pozitivně, firma může jen překvapit. Já myslím, že překvapí, důvodem může být i TWICH (streamovací platforma, která je ve vlastnictví AMAZONU), kam teď přichází další funkce a ta stojí peníze, takzvaný boost, když se rozhodnete podpořit streamera boostem, dostanete jeho vysílání na přední stránku platformy. Nebude to levné, ale popularity se určitě dočká, protože komunita twich.tv je takovým věcem dosti otevřená. Další upgrade taky přichází pro internetový PRIME od AMAZONU, což je měsíčně fakturovaná záležitost, která Vám každý měsíc daruje nějaký ten skin ve hrách jako je League of Legends, Fortnite... AMAZON dividendy nevyplácí.


STARBUCKS $SBUX - Výsledky nic moc a vize očekává další propad zisku, káva je drahá a ceny produktů jsou už tak dost vysoko. Akcie šly dolů. STARBUCKS je dividendový titul.

Co nás čeká tento týden?


PFIZER, CORSAIR, FERRARI, MODERNA, UBER, COINBASE. Tohle jsou targety, které byste měli znát a proto se na ně společně podíváme.

PFIZER $PFE - Akcie, která si drží tempo, výsledky přichází v pravý čas, protože pokud firma naplní svoje nastřelené vize, akice by mohla dosáhnout nového vrcholu. Neříkám, že je nějak levná, a proto se po výsledcích dočká volatility, jedním a nebo druhým směrem (doprava půjde určitě). Všechno se ukáže v úterý 11:45 našeho času. Sledujte na earningswhispers.com/stocks/pfe. Svět jejich vakcínu na covid odebírá ve velkých dávkách, objednávek je pořád spoustu a co teprve třetí dávka. Tak co, vsadíte si? Nebo koupíte reálně? Pfizer je dividendový titul a jejich dividendy jsou dobré - investing.com/equities/pfizer-dividends.

CORSAIR $CRSR - Neznáte? Firma, která vyrábí herní příslušenství a za poměrně dobré ceny. Zdroje, RAMky, skříně, sluchátka atd., prostě herní příslušenství. Firma zažila propad zisků v druhém kvartálu a s tím se táhla i cena akcií. Dnes jsou nízko, a proto se určitě vyplatí výsledky sledovat. Na jaře a v létě přišlo pár marketingových kampaní, vyšly nové produkty. Ale je to léto, lidé chodí ven a nesedí doma u PC. Firma své vize pro třetí kvartál posunula ještě níž, a proto může překvapit. Firma, od které mám v počítačích zdroje a s takhle propadlou cenou akcií, CORSAIRU věřím a myslím, že výsledky budou podobné minulému kvartálu, což překvapí a cena půjde vzhůru.


FERRARI $RACE - Akcie těchto sporťáků jsou vysoko jako nikdy, investorům se líbí jejich představený elektromobil. Poslední výsledky byl lehký propad a teď jsou vize níž než byly. Těžko říct, co tenhle target udělá, až odhalí ty z třetího kvartálu. Protože nárůst akcií nejspíš není následkem nějaké krátkodobé spekulace. FERRARI run? Zajímavější na sledování budou výhledy společnosti a plán jak je chtějí naplnit. Takže určitě sledujte a to v úterý 11:35 na earningswhispers.com/stocks/race. Po cca 20m čtení můžete zvážit nějaký dlouhodobější nákup. Jedná se o dividendový titul, který ovšem výší výplat nijak neošálí.

MODERNA $MRNA - Nižší tempo než Pfizer, lepší odhad vlastního zisku. Akcie rostou, ale jejich cena je příznivá. Nové maximum bych neočekával, ale nárůst ano, a to pokud výsledky předčí očekávání. Mají trošku pomalejší vstup do očkování třetích dávek. Moderna není dividendovým titulem.

UBER $UBER - To, co jezdí, tak to uber má. V Praze už jsou to auta, kola, koloběžky, skútry. Léto? Píšu furt o tom, že lidé chodí ven a nesedí doma, tak to je přesně to, co UBERU hraje do karet. Protože, kdo dneska "chodí po svejch". Na jaře byl výsledek překvapením, ale nepřišla žádná přestřelená vize pro třetí kvartál, i když je to podle mě kvartál nejslibnější, lidé jsou venku dlouho do večera/noci a celou dobu se po městě nějak přepravují. V sektoru ovšem zuří i konkurence "BOLT". Jejich akcie jsou volatilní a nyní je cena relativně nízko, takže pokud bude výsledek lepší než za jaro, půjdou jejich akcie podle mých teorií vzhůru rychlým tempem.

COINBASE $COIN - Máme tu další volatilní target a podle mě je to snad i jednička volatility. Jejich akcie se odráží od výkonu kryptoměn, a když coinbase představoval výsledky v létě, měl evidentně dojem, že éra krypto trendu bude stagnovat, byli ovšem na omylu a krypta letěla vzhůru (s nimi i akcie Coinbase). Společnost vstupovala na trh letos na jaře za 250$ a většinu času se kolem této ceny i pohybovala. Dnes je akcie za 319$. Teď čeká na výsledky, které buď její současnou cenu potvrdí a nebo pošlou dolů. Podle mě se target i po odhalení dobrých výsledků víc vzhůru neposune. Ne teď, dejme kryptu ještě čas ukázat konzervám, že jsou měnou budoucnosti.

Obchodování akcií v sezóně hospodářských výsledků je zábavné, stačí používat hlavu a správně předpokládat, že v daném kvartálu firma dokázala získat větší výnosy. Za což můžou všeobecně jejich produkty a investice v předchozích kvartálech. Logicky - když představíte zajímavý produkt v lednu a začnete ho prodávat v březnu, tak se Vám "opravdový" výsledek prodejů ukáže až ve třetím a čtvrtém kvartálu (všechno to prostě nějaký čas trvá, ještě když jste firma, která své produkty vozí do celého světa a třeba i takový marketing). U investic je to podobné - když otevřete novou fabriku, nebude na plno makat hned ze začátku, všechno se musí usadit a pak pojede na 100%. Dále je důležitá cena akcií, pokud jsou nahoře, tak se ty větší nákupy budou uskutečňovat až cena spadne dolů.

Akcie jsou rozhodně méně rizikovou komoditou pákového obchodování. Páka, která se na akcie používá je 1:10, což znamená, že je Váš vklad vynásoben deseti. Běžně se akcie obchodují sem a tam(desetiny procent denně, maximálně jednotky procent u většiny targetů) a jejich cenu určují právě hospodářské výsledky, očekávání pro následující období, nové produkty a technologie, investice, změny vedení firem nebo zajímavý marketing.

To, že si něco myslím, ještě neznamená, že se tak bude určitě dít, jsem člověk s přehledem a s velkým zájem o investování do akciového trhu a podle toho taky pracuji. Všechny kroky, které při investování se mnou podniknete, jsou Vaše kroky a nesete za ně zodpovědnost. Investování je zábava a já jsem skvělý bavič!


S pozdravem


Hulín GC-I

*chcete víc? Tak mi napište na email a můžeme se pobavit hulin.stanislav@gc-i.cz

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše