Vždy o € napřed, začínám investovat [1.díl]

Takže, na základě některých událostí, jsme se rozhodli že Vám představím investování od úplných začátků. Budete mě proto muset omluvit z toho že pro Vás nepíšu aktuální příležitosti a nepředstavuji Vám další zajímavé příležitosti.


Dámy a pánové, tohle bude spousta textu co vypadne z mé hlavy tak jak je cítím a jak nad nimi přemýšlím, nebudu pro Vás dělat tutoriál jak investovat, protože těch už jsou plné papíry a co teprve webové stránky. Představím Vám, jak vidím investování já a chci aby jste ho viděli stejně. Celý průběh této série bude od úplného začátku až po konec = pocit že už dokážete udělat první investici.

Bude to těžké, ale já se rozepíšu. Takže jste člověk který nemá o investování ani páru, co by jste asi měli vědět...


Co je to investice a investování?

Investice jsou prostředky, které někam ukládáte, ať už do Vašeho podnikání, akcií, nemovitostí, komodit, kryptoměn, start upů. Strýček google říká že za jediným účelem a to zhodnotit prostředky aby pokryli inflaci, případně hodnota vzrostla přes ní. Já to ale nevidím takhle jednoduše, nebo tedy, vidím to daleko pozitivněji. Pokud nad investováním přemýšlím jen kvůli nahromadění majetku, kdo jsem... Cílem života je se bavit, užívat si ho! A investování je toho součástí, faktem je, že ne vždy se daří, protože ve světě se děje spoustu věcí které nedokážete ovlivnit a na trhu už zrovna tak. Co tím chci říct je, že máte brát investování jako zábavu a jsem si jistý že to může dokázat každý a pokud to tak nevidíte, nevadí. Vaším momentálním úkolem je zahodit úplně všechno co o investování víte a ponořit se do mojí série "Vždy o € napřed".


Kapitalismus a život v roce 2021...

Žijeme v době v jaké žijeme a ať jste mladej borec nebo starej páprda, každý může být šťastný. Já si myslím že dnešní svět je krásné místo, asi úplně nejlepší jaké za dobu lidské existence mohlo být. Jasný někdo může namítnout že bez covidu se nám žilo líp, ale každá mince má dvě strany a nemůže být vždycky skvěle. Faktem je. že od války se věci hodně změnily, zakázala se diskriminace a neustále se proti ní bojuje, někdy až přehnaně, ale bojovat proti ní můžeme všichni stejně, cítíš se diskriminovaný kvůli čemukoliv, tak si stěžuj a bude Ti dáno. Dokud člověk nějaké utlačování nezažije, jak může soudit... Není to jenom diskriminace co se od válek změnilo, je toho daleko víc, ale nechci se Vás zbavit hned na začátku, takže nebudu psát všechny důvody proč mám dnešní svět rád.

Kapitalismus je místem kde se každý může svobodně rozhodovat, jaké ekonomické kroky bude v životě podnikat aby dosáhl svých cílů a nejdůležitější jsou v tomhle ohledu právě investice, každý se umí dostat k prostředkům ať už rovnou k milionům (ideální týpek) nebo ze začátku k tisícím. Důležité je co s prostředky uděláte a pokud chcete dosáhnout na své cíle, bylo by fajn si je nejdříve v hlavě vytvořit = chcete velkou rodinu, trávit celou zimu u rovníku, procestovat celý svět no to už je zkrátka jedno, dneska všechno stojí hromadu prostředků a bez správné správy financí to zkrátka nepůjde. Kapitalismus je režim ve kterém může každý dosáhnout svého, stačí pro to něco dělat... PRACOVAT, vzdělávat se, informovat se, vyhledávat příležitosti a hlavně se rozhodovat, protože tohle jsou kroky které Vás povedou cestou úspěchu. Ať už jste člověk co se v režimu dokázal nějak posunout nebo jste právě dokončil školu, pořád je kam se posouvat a já se Vás pokusím vydat správným směrem v oblasti správy financí a investování. A kdo říká že to nejde, podívejte se prosím na příběh Amazonu, Facebooku... Vznik těchto firem neměl za účelem astronomické zbohatnutí, lidé se chtěli bavit a využít příležitosti, museli se rozhodnout a to chci i po Vás, pojďme se bavit, smějme se penězům a pojďme si pro úspěch, který nám kapitalismus nabízí! Jak mi jednou řekl nějakej týpek v hospodě U Světa "chceš být slavný nebo udělat dobrou party?". Zahoďte strach a pojďte žít život, takový jaký je. Uvědomte si že jste potřební, všichni máme v životě své místo a kdyby nás bylo jen o 10% méně, kolik věcí by se muselo měnit, kolik firem by zkrachovalo, kolik byznysu by zaniklo. SAKRA LIDI, JSME ZÁKLADEM KAPITALISMU! Základem světa který teď máme, světa pokroku a obrovského posunu kupředu.

Dobrá, takže jste už asi byli v práci a asi máte nastavené nějaké cíle a víte proč chcete dosahovat zisku, paráda... Zábava může začít!

To co chceme, je zhodnotit své prostředky jiným způsobem než další prací a tím pádem se už dostáváme k tomu proč jste sem asi přišli, pojem investování.


Kde můžu takovým způsobem prostředky zhodnocovat?

Trhy a že jich je... Nemovitosti, burza, kryptoměny, komodity.

Nemovitosti s Vámi řešit nebudu, nerozumím tomu sektoru absolutně. Možná časem ;-).Burza, co je to za místo?

Jak říká strýček google, burza je instituce, místo které organizuje trh s investičními nástroji. Burzy které známe Pražská burza cenných papírů, The New York Stock Exchange (Wall street), elektronický obchodovací systém NASDAQ, Московская Биржа, 香港交易所 a dávám to sem záměrně v originálním jazyce, zaprvé se mi to líbí :D a za druhé je třeba si uvědomit že žádná NAGA ani DEGIRO, natož XTB nebo ETORO, Bernstein nejsou burzou ve správném slova smyslu. Ale o tom až v dalším díle. Dobře takže už to chápete? Burza je místo někde na světě nebo na internetu, místo kde se střetává nabídka s poptávkou, takže pokud chcete koupit reálná aktiva, musíte mít někoho kdo Vám je prodá a může to být investor, může to být banka, může to být právě společnost kterou chcete koupit, prostě osoba ať už fyzická nebo právnická. Hej a co se na té burze obchoduje? No nejsou to jenom akcie, ETF fondy nebo komodity, ale i další speciality, kterým se radši nebudeme vůbec věnovat (ano na dluhopisy kašlu). To čeho se pro začátek držme jsou akcie!


Co je to akcie?

Hahá no je to cenný papír. Hmmm a to stačí vědět? Ne to nestačí, je to podíl ve společnosti po které je akcie pojmenovaná. Hmmmm a tohle stačí? No jasně že stačí, co by jste chtěl vědět víc, prostě máte podíl ve firmě a když se firmě daří tak roste a tím pádem roste i cena Vašeho podílu.


Co jsou to komodity?

Komodita je prostě zboží, který se obchoduje bez rozdílu na kvalitě nebo původu a od všech možných dodavatelů.

Investiční komodity dělíme na...

Cenné kovy - zlato, stříbro, platina a palladium

Energie - ropa, zemní plyn, topný olej...

Kovy - měď, nikl...

Obilniny...

Hospodářská zvířata...


Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměna je typ virtuální měny využívající ke své výrobě i k platebním transakcím síť počítačů individuálních uživatelů, kteří dávají k dispozici část výkonu svého počítače připojeného k internetu. Virtuální měna v tomto případě znamená, že jednotky kryptoměny existují pouze jako zápis v paměti počítače, nikoliv jako bankovky nebo mince. Výše uvedená síť se nazývá kryptoměnová (bitcoinová, litecoinová,..) síť. @kurzy.cz


Tak tohle by mohlo pro první díl stačit, snažil jsem se Vám trošku poladit mentalitu a dát Vám základní informace o věcech, které začneme rozebírat u dalších dílů série "vždy o € napřed". Již tento týden se podíváme na všechno co mě napadne v oboru akciového investování.


Registrace na našem portálu je jen pro VIP členy... Na což stačí mít založený účet u jednoho z našich partnerů. Takže pokud se chcete na něco zeptat, nebojte napsat na e-mail nebo na WhatsUp.


21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše