Vždy o € napřed, akcie a jejich trh [2.díl]

Super já Vás tu opět zdravím a dneska se podíváme na akcie a akciový trh trošku víc do hloubky.

Už víme co jsou to akcie, ale jak nad nimi přemýšlet?

Nad akcií musíte zmítat jako nad firmou po které je pojmenována, protože to jediné je ve finále důležité. Daří se firmě, tak se daří i obchodovanému kapitálu a celá hodnota společnosti se na tom základě zvětšuje. Většina společností nemá na trhu ani 20% podílu a všechno co má stále v rukách může na trhu prodat! A to za cenu podobnou té aktuální. Prostě trh je místo kde může společnost vždycky získat prostředky na svoje činnosti (teda, musí někdo Ty akcie koupit 😂).

Jak si najít takovou správnou firmu?

No ve finále jednoduše, protože základ přichází v reálném světě. Člověk musí trošku přemýšlet když chodí po planetě zemi nad tím z čeho tečou prachy, za co utrácí a proč. Když ho dokáže něco napadnout, musí se dopídit jaké společnosti je to vlastně produkt (pokud rád mejete nádobí, tak asi rádi používáte Jar, ale žádnou takovou firmu nemáme, takže se buď kouknete na obal a nebo se na internetu dočtete že jar vyrábí The Procter & Gamble), když něco takového objevíte, bylo by fajn se podívat v čem dalším firma podniká a pokud není zbytek záměru úplně o ničem a věci taky používáte (klidně méně), pak to chce popřemýšlet nad marží, kterou firma na produktech má. Tohle ale zase nepřehánějte, prostě si tak od voka řekněte kolik může stát výroba jaru a za kolik jste si ho koupili. Jako další to chce, vytvořit si v hlavě scénář budoucnosti, bude se něco takového pořád někam posouvat, bude růst cena jejich produktů, bude jich přibývat? To jsou všechno otázky na které je třeba si odpovědět ano. Když se Vám to podaří a ve Vašem světě, který si v hlavě vytvoříte třeba 5let dopředu je společnost a její produkty pořád ve hře a ideálně je jich víc. Máte svoji první společnost na watch list. Což je super, protože vždycky když si ho otevřete nad firmou budete dál přemýšlet.

Pojďme si to ukázat na příkladném scénáři...

Jsem Tomáš a každé dva roky si koupím nového iphona, kamarádům říkám že si nikdy jiný telefon nekoupím. Ale kamarádi mi říkají že iphony jsou hrozně drahý a já ty telefony furt likviduji, takže ho mám buď prasklej nebo ho musím dávat opravit. No a taková oprava je právě taky docela drahá... No a když jsme u toho koupil jsem si ty nový airpody... Analýza activited mám to rád, je to drahý, pořád kupuju jejich nový drahý věci. No a první společnost na sledování je na světě.

A co když to takhle prostě nedokážu?

No tak ještě že jste tady, stačí strávit pár minut čtením v kategorii investiční příležitosti a když souhlasíte, můžete společnost přidat do svého watch listu.


No tak paráda, mám první akcii ke sledování a co teď s ní jako?

Tak prvně si pojďme představit akcie jako obchodované aktivum. Jak se taková akcie na trhu chová...

Akcie udávají směr tržní kapitalizaci společnosti. Akcie na trhu odráží jak se společnosti daří. Cena kterou Vám ukáže google když napíšete jméno firmy a za to akcie nebo stock je cena za kterou proběhl poslední obchod.

Jak se chová cena akcií?

Akcie potřebují zprávy, protože bez nich jejich cena stagnuje, investoři na nákupy využívají zprávy, protože ty určují výhledy firem. Zprávy můžou přicházet právě z firmy do které investujete a nebo můžou přicházet ze světa, ať už přesně cílí na danou společnost nebo se vztahují k sektoru ve kterém firma pracuje a nebo jsou to zprávy všeobecné. Jakmile se něco děje, akcie se začne pohybovat. Uvedu pro Vás pár příkladů zpráv: V lednu letošního roku se začali bavit APPLE s HYUNDAY o možné kooperaci v rámci výroby autonomních vozidel, když tahle zpráva vyšla napovrch akcie hyunday udělali velký skok vzhůru 7.1.2021 zavřeli na 42,50$ a následující den už zavřeli na 53,83$a den následující to byl dokonce 65,33$ což je víc než 50% nárůst za dva dny. Tohle však byla jediná naděje pro akcie automobilky, následně už přicházeli jen špatné zprávy (jako nedostatek čipů, špatné výsledky hospodaření) a dnes už je akcie za 41$, tak co? Přidáte si firmu do watchlistu a budete sledovat jestli s apple opravdu něco podniknou? Protože apple je teď na historických maximech, právě kvůli vizi udělání autonomních automobilů? Když praskne že je to spolupráce hyunday, bude to bomba jako v lednu, možná ještě větší. Společnost AMD v letošním roce dokázala spoustu krát investory překvapit svými hospodářskými výsledky, zlomové ale bylo když 27.července dokázali přeplnit svá očekávání o 16% a to i přes zpětný odkup akcií který firma v kvartálu vedla. 26.7. se akcie obchodovala za 92$ a první týden v srpnu to už bylo 115$, přišli další pozitivní výsledky a dneska se už akcie točí kolem 140$. Když Amazon začal hovořit o zrušení spolupráce s VISA z důvodu velkých poplatků a přestal přijímat platby UK, jejich akcie z 212$ klesli v průběhu dvou týdnů až 190$, dneska už se věci vyjasnili a akcie si jede zpátky svoje na 213$, ale i tak je ta cena nízká. Všechny podobně zajímavé společnosti si zažili zajímavé nárůsty během roku 21, ale Visa si jede furt svoje. Za to ovšem nabídla akcionářům 3% roční dividendu. 25.11.2021 přišli zprávy o nové mutaci koronaviru - omikron a trhem proběhl strach index 30. nejobchodovanějších akcií ameriky propadl z 3600 body na 3450, trh tak zažil korekci o víc než 4%. OMIKRON je ovšem sranda trh už je dnes zpátky na hodnotách před ním. Tak teď už je nám jasné, že větší nárůsty a poklesy cen akcií jsou způsobené právě podobnými věcmi jako píšu tady v článku. Bez zpráv a informací si prostě jen trh jede svoje, nejsou důvody nakupovat nebo prodávat, nejsou tu žádné emoce.

Každý větší pohyb u ceny akcií má svůj důvod a pokud nás target zajímá, musíme se dopídit toho, proč ten pohyb přišel a popřemýšlet nad ním. Co všechno asi může daná zpráva pro firmu kterou sleduji znamenat, jak to s ní teď bude do budoucna... No a teď když se vrátíme o díl eura zpátky, tak víme že je investování zábava a věřte že je, protože tohle rozmýšlení Vás bude bavit a to i s mojí pomocí, pomocí Arnieho a nás všech, kteří jsme členy GC-I klubu. Protože tohle je naším úkolem a jestli Vás baví číst tyhle řádky, bude Vás to časem bavit ještě víc! Psát tyhle řádky není nic jednoduchého, protože je to spousta slov se kterými nechci přehánět a proto to tady ukončím. Teď jsme v momentě kdy pouze zkoumáme co jsou vlastně trhy zač, nejsme ve fázi kdy už na trhu obchodujeme, kdy už do akcií investujeme. Odneste si proto prosím že je třeba mít otevřené oči, protože akcie jsou všude kolem nás. Do jedné mlátím prsty, do jedné koukám a díky třem může všechno tohle dělat a kdo je vítězem tohodle akciového klání? jednoznačně AMD... Ale co třeba taková akcie díky které to může vůbec všechno běžet, co chudák ČEZ, málem bych na něj zapomněl. Akcie jsou prostě všude kolem nás a každý je můžeme díky technologiím vlastnit, podporovat je, bavit se jimi, vydělávat na nich! Dividendy, kdy nakupovat, kdy prodávat, co sledovat, kde sledovat a spousta dalších otázek nás ještě čeká, ale nejdřív Vám trošku musím zapracovat na mentalitě.

Jsem naprosto otevřený jakékoliv další komunikaci co Vás zajímá! Můžete se mě určitě zeptat na cokoliv přes email nebo whatsupp nebo mi klidně zavolat. Registrace na našem webu je pouze pro členy VIP klubu, na což musíte mít vytvořený účet u jednoho z našich partnerů. Tak daleko jsme se ještě v sérii "vždy o € napřed", takže komentovat a psát na fórko je věc která Vás čeká brzy :).


15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše