Vždy o € napřed, informovanost a jak jí dosahovat [3. díl]

Aktualizováno: 1. 2.

Zdravím, tak jsem si pro Vás připravil další díl série Vždy o € napřed, ve které si přibližujeme investování od úplných začátků. Tento díl věnujeme informovanosti a aplikacím, které při tom používám. Ukážeme si, jak věci používám a jak bych to doporučil i Vám.

Takže hned ze začátku bych se rád věnoval finančním portálům a jejich aplikacím... Mým portálem číslo jedna nemůže být nic jiného než Yahoo Finance a jejich suprová mobilní aplikace (Android, IOS). Celé Yahoo funguje skvěle na sledování targetů, které Vás zajímají, jednoduše si založíte účet a pak přidáváte targety do "My portfolio", kde si klidně můžete udělat větší množství watchlistů a sledovat přesně to, co chcete. Aplikace je super, posílá upozornění na pohyby, hospodářské výsledky a snaží se Vás držet v obraze. Součástí je i zpravodajský portál nebo různé analýzy obchodovatelných targetů, člověk se snadno dostane k nejnovějším článkům o daném investičním produktu. Yahoo toho nabízí určitě mnohokrát víc než dokážu zmínit, určitě nevyužívám všechny skvělé funkce, které portál a aplikace nabízí, ale stále se snažím využívat potenciál víc a víc.


K čemu já používám Yahoo finance?

 1. Sleduji pohyby cen investičních produktů, které mě zajímají nebo je drží klienti.

 2. Když chci znát historii cen, třeba přesně na datum.

 3. Hledám zde datumy dividend a hospodářských výsledků.

 4. Pokud se nějaký investiční produkt hne s cenou, většinou chodím jako první rovnou na jeho profil u Yahoo finance a pídím se po informacích.

Moje doporučení je určitě si stáhnout aplikaci a začít Yahoo finance zkoumat, ze začátku prostě jednoduše používat vyhledávač a označit si hvězdičkou pár titulů, které Vás zajímají, a jednou za čas se kouknout jak se jim daří... To, jak si vybrat akcii do watch listu, jsem popisoval v minulém díle, takže buď hurá na věc a nebo si ho mazejte přečíst :). Pokud hledáte inspiraci, zkuste můj profil, mám tam napsáno, co sleduji, a nebo zkoumejte na blogu.


Moje dvojka v oblasti finančních portálů a aplikací je investing.com. Na rozdíl od Yahoo nemám staženou aplikaci. Pár slov o investingu - aplikace a portál jsou dosti komerční, portál nemůžete používat se zapnutým add blockem, celá stránka je procpaná reklamou a co si pamatuji, při první setkání s investingem byla zarážející spolupráce s CFD brokerem 500+, který mi dnes přijde ještě méně zajímavý než tomu bylo předtím, teď už je to capital.com a moje zklamání tedy pokračuje. Investing se Yahoo nemůže vyrovnat, ale přeci jen má něco, proč ho používám.


Jak používám investing?

 1. Koukám se jak dopadly hospodářské výsledky v minulosti.

 2. Sleduji průběh vyplácení dividend.

Takže prakticky kvůli těmto dvěma "tabulkám".Moje doporučení - využívejte investing stejně jako já, protože tyhle tabulky jsou přehlednější než nabízí Yahoo.


Další portál, který využívám, je Earnings Whispers a jak už možná název napovídá, slouží ke sledování hospodářských výsledků, součástí portálů je rozsáhlá databáze zpráv, které firmy při odhalování hospodaření uveřejňují do světa.

No a to Whispers? Portál je plný různých analýz profesionálů, ale taky anket všech návštěvníků, prostě si můžete zahlasovat, jestli si myslíte, že Apple dokáže výsledky předčit, splnit a nebo nesplnit. To samé platí i pro cenu akcie, myslíte si, že půjde nahoru nebo dolů, prostě můžete hlasovat a předat tak Váš současný názor na daný titul. Tyhle ankety jsou zdarma, ale analýzy stojí peníze... Pokud se rozhodnete zaplatit premium, tak Vám neprozradím, co Vás čeká, protože jsem ho nikdy neměl. Ale vím, že jeho součástí jsou právě cenové analýzy akcií v Americe.


A jak já využívám E.W.?

 1. Ke čtení zpráv hospodářských výsledků.

 2. Když se chci kouknout, jestli veřejnost předpokládá to samé jako já.

No a já Vám doporučuji to samé, sledujte jak dopadly výsledky firem, které Vás zajímají.Tak a teď se pojďme podívat, jak jednoduše zjistit aktuální informace o nějakém investičním produktu, protože to je přesně to, co dělám, když se děje něco s cenou... Jednoduše stačí používat google vyhledávač, ale musíme při vyhledávání zaznačit "Zprávy", koukejte...

Je to fakticky snadné a stačí prostě používat slova, vždycky napsat jméno targetu, o kterém chcete číst, a pak další slova, třeba investice, investing, price atd... No a google už se o to postará, můžete hledat články v češtině, ale i v angličtině, ruštině, všechno funguje tak jednoduše a když si neumíte s jazykem poradit, tak to máme zabudovaný překladač ve Chromu...

No a to poslední, na co bych se chtěl dneska podívat, je investiční blog bulios... Je to velmi zajímavé místo, na kterém působí už třeba 100 000 Čechů, kteří společně sdílí nějaké investiční myšlenky, bulios je řízen týmem adminů a Ti neustále přidávají hromady textů na investiční téma. Abych řekl pravdu, tak někdy až dost na sílu, a to se teď snaží změnit, a proto se na buliosu začaly tvořit různé investiční skupiny, administrátorům trošku usnadní práci. Můžete se tady ptát na věci, které Vás zajímají, můžete psát o Vašich investicích a třeba nalákat někoho dalšího nebo se poznat s někým, kdo investuje stejným směrem jako Vy. Prostě určitě má blog něco do sebe, ale pozor, informace jsou tam různé a člověk zase nemůže věřit všemu. Co se mi na buliosu nelíbí je ta Američnost, hrozně málo se stává že narazíte na člověka, který by řešil jiný trh než ten v USA. Jsou prostě Rammstein - Amerika :-D. Jednu skupinu jsme na buliosu už založili i my, jmenujeme se IPO Perličky a rádi bychom prezentovali náš blog a možnost investování do firem, které vstupují na světové trhy, není to totiž nic obvyklého a my to prostě dokážeme prodat a dostat sem díky tomu víc lidí!


K čemu využívám bulios?

 1. Píšu články.

 2. Čtu komentáře u mých článků.

 3. Sleduji, co kdo píše o akciích v mém watchlistu.

 4. Občasně se nechám zlákat nějakým zajímavým textem na instagramu buliosu.

 5. Nechávám si posílat novinky z trhu na email každý den.

 6. Propagace GCI.

No a moje poslední doporučení - založte si účet na buliosu, nechte si posílat novinky z předchozího dne na email, vložte si akcie do watch listu a sledujte, kdo a jak se o nich zmiňuje ve svých textech. Nemáte co dělat na WC? Hmmm, tak se mrkněte, třeba Vás nějaký článek zaujme!


V dalším díle se podíváme na brokery a fintechy, které můžeme už využít k investování a nebudou to jen naši partneři, koukneme prostě na všechno, s čím mám nějaké zkušenosti.


Jsem naprosto otevřený jakékoliv další komunikaci o tom, co Vás zajímá! Můžete se mě určitě zeptat na cokoliv přes email nebo whatsapp nebo mi klidně zavolat. Registrace na našem webu je pouze pro členy VIP klubu, na což musíte mít vytvořený účet u jednoho z našich partnerů. Tak daleko jsme se ještě v sérii "vždy o € napřed" nedostali, takže komentovat a psát na fórko je věc, která Vás čeká brzy :).


19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše