Vždy o € napřed, Investiční strategie [5. díl]

Aktualizováno: 16. 1.

Takže je už nejspíš jasné, že každý investor by měl mít nějakou investiční strategii. To jakou si vybrat záleží na znalostech, možnosti času vloženého do investování a vzdělávání, no a taky na výši kapitálu. GCI v jednoduchosti představuje tři možné strategie a to na stránce "O NÁS". Je jimi pravidelné nakupování IPO Perliček z F24, trading nebo kopírování úspěšných traderů a poslední tvorba portfolia.


Stando, říkáš, že si strategii mám zvolit podle znalostí, času a kapitálu... Ale jak si mám určit hodnotu těchto proměnných?

To nemusí být ani tak těžké... Co se týče znalostí, tak ty se určitě odvíjí od času, který jste věnoval právě studováním investičního světa... Kolik času jste dali do tvorby watch listu, kolik času jste dali studiím pohybu akcií ve Vašem WL, předpokládal bych, že málo, takže asi budete spíš nováček nebo průměrně znalý investor.

Čas, ten se teď může zdát nedostatečný, ale jakmile se začnete investování věnovat, přirozeně Váš čas strávený studiem a samotným investováním vzroste.

No a kapitál, tak buď už máte stranou stovky tisíc a nebo ne. Pokud ano, tak už jste se někam dostali a můžete dělat i větší investiční kroky s nějakým tím rizikem. Když ne, tak to chce nejdřív nějaký ten kapitál vybudovat s opatrností.


Pojďme si tedy představit pár možných investičních strategií...


Strategie: Konzervativní investování do akciových fondů

Pravděpodobná ziskovost: 10-15% ročně

Rizikovost: Nízká

Časová náročnost: Minimální

Náročnost na kapitál: Můžete začít klidně s první tisícovkou korun

No, o téhle strategii začínám slyšet celkem často, třeba na YT to začali propagovat nějací youtubeři. Každopádně, proč ne. Je to velmi jednoduché, trhu to prospívá a přináší to slíbené ovoce.

Co k investování potřebuji?

Tak jednoduše potřebuji investiční účet, kde mohu nakupovat fondy akciového trhu u nás. Je to tedy FREEDOM24 a DEGIRO.

Jak bude investování probíhat?

Založím si účet, přesunu kapitál a nakoupím 1 až 3 fondy, například kopírující trh 500 nejobchodovanějších akcií v AMERICE(S&P500) nebo NĚMECKÝCH(DAX40).ETF fondů je spousta, pokud byste chtěli znát nějaké konkrétní, dejte mi sebe kontakt a můžeme se pobavit o tom, co trh nabízí. No a pravidelně budete jednotlivé fondy kupovat, po tom co se dostanete k nějakým penězům v rámci práce nebo podnikání.


Strategie: Tvorba portfolia

Pravděpodobná ziskovost: Záleží na šikovnosti investora a každý rok se může lišit, klidně přes 30% ročně

Rizikovost: Střední

Časová náročnost: Střední

Náročnost na kapitál: Můžete začít klidně s prvním ušetřeným "Masarykem"

Tak tahle strategie krásně navazuje na moje předchozí díly "Vždy o € napřed", protože už byste měli začít pracovat se svým watch listem a sledovat ceny akcií, které Vás zajímají...

Co k investování potřebuji?

Účet s rozsáhlou investiční nabídkou reálných akcií a všichni naši partneři toho dosahují - FREEDOM24, NAGA a DEGIRO. Investiční aplikace na sledování Vašich akcií ve watch listě (koukněte jaké doporučuji o díl níže).

Jak bude investování probíhat?

Založím si účet, vyhlídnu si zajímavou akcii, přesunu kapitál a akcii nakoupím. Držím, dokud dává smysl, přikupuji pravidelně za prostředky, které vydělám, pokud je akcie za dobrou cenu.

Jaké akcie mám nakupovat?

Růstové, dividendové... To už je zkrátka jedno. Hlavní je o akcii něco vědět a mít od ní zajímavé očekávání (tedy od společnosti kterou nakupuji). Pokud tvoříte watch list, určitě tam nějaké zajímavé máte.

Příklad takového portfolia, které bych momentálně označil za zajímavé:

AMD, GOOGL, EDF, MDLZ, PFE, YNDX, 0700.HK.

3x unikátní růstové akcie - AMD, GOOGL, PFE

2x dividendová jistota s potenciálem - EDF, MDLZ

1x dividenda s nejistým potenciálem do dlouhodobé budoucnosti, ale za dobrou cenu - EDF

2x rizikovější nákup s obrovským růstovým potenciálem na základě momentální ceny - 0700, YNDX


SPOT, TSLA, NFLX, ENGI, V/MA, PG, AAPL

3x akcie moderních technologií, které jednou zboří svět - SPOT, TSLA, NFLX

2x dividendová akcie s lepší výplatou, ale jistotou modernizace do nového světa - ENGI, PG

2x malé dividendy, ale vysoký potenciál v budoucím svět k růstu - V/MA, AAPL


Prakticky jakkoliv zkombinovat akcie z mého watch listu do 5-8 akcií. No a pravidelně do nich sypat prachy, které chci "ušetřit". Portfolio můžete ihned rozložit nebo nakupovat postupně.

Nebojte se do svého portfolia začlenit nějaké zajímavé IPO!


Strategie: Ať to sype

Pravděpodobná ziskovost: Přes 100% ročně

Rizikovost: Vysoká

Časová náročnost: Vysoká

Náročnost na kapitál: Tak tady chce startovat alespoň s 10 000$

Tahle strategie prahne po vysokém zhodnocení, zahrnuje každodenní činnost a aktivitu. Takže, jak se dostat ke zhodnocení stovek procent za rok? Nástrojem bude pákové obchodování. Díky páce se Váš kapitál při obchodu násobí, třeba u akcií 10ti. Takže, když je pozice v plusu o 2%, Váš výherní zisk je ale 20% z obchodu. Funguje to však i na druhou stranu. Na to, aby to mohlo pořádně sypat, bude potřeba obchodního účtu na CFD obchodování. Což jsou v podstatě burzovní tikety na spekulace, jako v Tipsportu.

Co budu k investování potřebovat?

Obchodní účet NAGA a obchodní znalosti.

Jak bude obchodování probíhat?

Když budete mít založený účet, bude potřeba kapitál. Ideálně 10 000$ a vybrat si targety, které chcete obchodovat.

Takže řekněme, že jsme si vybrali pár akciových titulů, u kterých si myslíme, že mají potenciál na delší dobu a podíváme se na jejich cenu. Když otevřeme graf, nechceme úplně obchodovat akcii na vrcholu, takže pokud byl vrchol u naší akcie někdy v minulosti, cenu k nákupu si nastavíme třeba 2% od té aktuální. Dám příklad: líbí se mi společnost Apple, když se podívám na jejich akcie, stojí 150 dolarů, takže moje nákupní cena bude například 144 dolarů. Takhle si vytvořím seznam o třeba 20 targetů. Až bude jeden z targetu za nákupní cenu, podívám se na internet jestli kolem firmy nejsou nějaké otazníky. Když se ničeho nedopátrám, provedu obchod třeba za 500 dolarů, což znamená, že si nastavím take profit na 100$. Abych tenhle obchod vyhrál, musí akcie vzrůst o 2%. Když půjde obchod do mínusu a akcie udělá další pokles o procento, zainvestuju znovu, a to 33% z původní částky, take profit si také nastavím na 20%. Brzy se na vašem obchodním účtu začnou objevovat pozice, některé půjdou do mínusu a pak se můžou zase vrátit zpět, a některé se mohou uzavřít už během prvních dní. V průběhu obchodování můžete pozorovat další targety, jako je třeba zlato nebo stříbro či některý z měnových párů nebo kryptoměn. Komodity a páry mají páku vyšší.

Zpravidla je dobré tuhle strategii podpořit dlouhodobými investicemi, aby člověk mohl používat "Ať to sype", musí mít stranou už nějaký kapitál a nesmí ho použít celý na obchodování s pákou. Využívejte pouze prostředky, které můžete ztratit! Každopádně, je to zábavný styl zhodnocování prostředků. Přesouvejte své zisky z obchodování do reálných akcií, kryptoměn, ETF fondů.


Strategie: Přesouvám kapitál tam, kde to žije (IPO)

Pravděpodobná ziskovost: Taky záleží na šikovnosti, ale klidně to může být přes 60%

Rizikovost: Vyšší střední

Časová náročnost: Vysoká

Náročnost na kapitál: Začít můžete klidně s 30 000 korun, ale chce to vydělávat a přesouvat.

Na rozdíl od "Ať to sype" budeme pracovat s reálnými aktivy a ne s tikety... Prostě budeme využívat příležitostí k nárůstu a často přesouvat náš investiční kapitál. Obchody v plusu budeme zavírat v momentě, kdy ucítíme, že by se dalo na něčem vydělat. Tedy na poklesu třeba krypta nebo akcií nebo při vstupech zajímavých společností.

Co budu k investování potřebovat?

Účet s rozsáhlou nabídkou akcií a IPO, tedy FREEDOM24.

Jak bude investování probíhat?

No, jestli si na to troufáte a máte dost zkušeností, nebude to zase taková fuška, stačí investovat dobře a předpokládat výsledky už v prvních měsících. Budeme využívat příležitostí z internetu, např. "Zajímavé akcie, zajímavé ceny" nebo různé příspěvky z Buliosu... Stejně tak budete nakupovat zajímavá IPO, které umožňuje F24. Kapitál bude pořád v pohybu a vy budete aktivním retailovým investorem.


Strategie: COPY-TRADING

Pravděpodobná ziskovost: Stovky procent ročně

Rizikovost: Vysoká

Časová náročnost: Střední

Náročnost na kapitál: Začít můžete klidně s 2 000$

Díky našemu partnerovi NAGA, můžete využít moderní technologie sociálního investování a kopírovat již úspěšné obchodníky. Jednoduše si vložíte kapitál, nastavíte procentuální kopírování a sledujete, jak se u Vás obchody otevírají a zavírají.

Co bude k investování potřeba?

Obchodní účet u NAGA.

Jak bude investování probíhat?

Na základě dostupných i nedostupných statistik si vyberete vhodného tradera ke kopírování, můžu Vám s tím pomoci... Koukněte se třeba na tyhle - PuMpUm312, estago.one, lm.one, moneymaker_fx, Mr.Smith.

Samozřejmě si založíte účet a přesunete si investiční kapitál. Minimálně 2 000$ a to jedině na forexové obchodníky jako je Smith. Pro Ty ostatní už to bude chtít víc, ideálně 10 000$. Nastavit procentuální kopírování (podle velikosti obchodů tradera a velikosti jeho kapitálu). No a pak si jednou za čas otevřít účet a podívat se jak se daří. Zisky přesouvat ideálně do reálných aktiv nebo posouvat procentuální kopírování výš, až se dostanete do kapitálu, s kterým chcete pracovat a nebojíte se o něj přijít.


Strategií je mnoho, ale tohle jsou ty, o kterých slýchávám nebo čtu nejčastěji. Důležité je nebát se toho a zkoušet všechno, než dosáhnete pravidelných úspěchů, které z Vás učiní finančně svobodného a to dřív než přijde důchodová dovolená...


Pojďte do toho s námi, založte si účet u jednoho z našich partnerů a pojďme začít pracovat na tom, proč jsme tady! Zvu Vás do našeho VIP Klubu.


S pozdravem a přáním úspěšného života


27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše